Je Morava a nejsou Moravané, jsou Moravané, ale není Morava (Jan Skácel, moravský básník a prozaik, 20. stol.)

Sestra Zlatého slunce Moravy

Klenot Moravy

Proslulá monstrance Zlaté slunce Moravy ze sbírek olomouckého arcibiskupství, která je nejslavnějším klenotem Moravy a dílem stejně proslulého brněnského zlatníka Andrease Vogelhunda, má sestru. Senzační objev zveřejnila Mgr. Anna Grossová z Národního památkového ústavu v Kroměříži. V majetku římskokatolické farnosti v Holešově se nachází unikátní stříbrná pozlacená rokoková monstrance vyzdobená perlami a drahokamy je spolu se stříbrným pohárem v téže farnosti rovněž dílem Anrease Vogelhudna. Proto je tato monstrance také v mnohém podobná Zlatému slunci Moravy, v některých ohledech se však od něj liší.

Podle erbu na podstavci monstrance ji holešovské faře zřejmě věnovala Marie Terezie von Wienern, druhá manželka majitele panství Františka Antonína z Rottalu, která se za něj provdala v roce 1752.

Monstrance zůstala v Holešově jen díky svému významu, neboť jako jediná z 60 kg farních liturgických předmětů byla vykoupena holešovskou farou za finanční pomoci města Holešova z eráru, když v době napoleonských válek podle císařského patentu z 13. prosince 1809 musely být v souvislosti s financováním války všechny stříbrné předměty odevzdány eráru k roztavení. Za svých vlastních peněz dále současně z eráru vykoupil tehdejší holešovský farář Ferdinand Maria hrabě Chotek, pozdější olomoucký arcibiskup, ještě zmíněný Vogelhundův pohár, který farnosti daroval při svém odchodu v roce 1826.

Literatura

Holešovsko, regionální měsíčník města Holešova, ročník 24, číslo 3, březen 2018, str. 5 - Unikátní nález ceremoniálního raně barokního meče Jana hraběte z Rottalu