Věčný národ, tito Moravané (Mikuláš Ludvík hrabě ze Zinzedorfu a z Pottendorfu, saský náboženský a sociální reformátor, myslitel a básník, 18. stol.)

Moravská mše vánoční

Moravská mše vánoční, uváděná také jako Missa pastoralis in C boemica, někdy lidově zvaná Čuj, Miko, čuj!

Hudební dílo Josefa Schreiera Moravská mše vánoční Missa pastoralis in C boemica („Čuj, Miko, čuj!“) v lidovém nářečí ve velkém nástrojovém obsazení.

Charakteristika

Moravská mše vánoční je v podstatě sledem pastorel, drobných scének s pastýřskými náměty. Čerpá po stránce melodické i textové z valašského lidového prostředí. Je plná veselí, jasu a radosti z narození Páně. Podle objevitele tohoto díla - skvělého brněnského muzikologa - profesora PhDr. Jana Trojana, CSc., jedinečnost Schreierovy vánoční mše spočívá v tom, že se zde prolíná latinská liturgie s českým textem a také moravským, respektive zabarveným valašským dialektem. V první části je mše dokonce řecko-latinsko-česká. Řadí se mezi nejvýznamnější díla barokní pastorální hudby vyvěrající z moravského temperamentu a folkloru severovýchodní Moravy. Melodika a rytmika vychází z moravské lidové hudby ve starých tóninách období pozdního baroka. Po úvodní liturgické invokaci se rozvíjí skladba v podobě drobných pastýřských scének, spíše jako pastorelová, než pastorální mše. V tomo ohledu je možno ji považovat jako předchůdkyni přibližně o 40 let mladší proslulé pastorální mše "Hej mistře" Jakuba Jana Ryby.

Historie díla

Moravská mše vánoční vznikla kolem roku 1755 za Schreierova učitelského působení v Bílovicích na Uherskohradišťsku. Ve své době byla Schreierova mše tak oblíbená, že se hrála nejen po celé Moravě a v Čechách, ale i v Polsku a v Uhersku. V oblibě byla celé jedno století. Později upadla v zapomnění, na čemž se částečně podepsaly církevní reformy chrámové hudby, částečně nástup modernějších skladatelů tvořících v poněkud jiném, rokokovém duchu, jako např. Jakub Jan Ryba.

Po znovuobjevení

Missa pastoralis in C boemica byla spolu s dalším překrásným dílem, Pastorellou in D, oživena až po 200 letech v roce 1983 zásluhou emeritního profesora Janáčkovy akademie múzických umění PhDr. Jana Trojana, CSc., který zveřejnil v revui Hudební věda XX, 1983 č. 1, str. 41 - 58 studii Missa pastoralis in C boemica/a/Canto, Alto/Basso/Vl I, II, Clarino vel Corno Imo et Ildo/Tympano/et/Organo. Stalo se tak na základě upozornění paní Hedviky Pohankové, která při katalogizaci starých fondů v archivu kláštera v Rajhradě narazila na pozoruhodnou vánoční mši, při které se prolínala latina s češtinou, přes brněnského muzikologa - profesora Jiřího Sehnala, CSc. Ještě v prosinci 1983 předvedl dr. František Malý se souborem Musica pastoralis vánoční mši Josefa Schreiera v Malém divadle hudby na Smetanově ulici v Brně pouze v provedení se smyčci.

Díky neúnavné propagátorské činnosti Trojanova dlouhodobého spoluprácovníka, učitele a ctitele historie Mgr. Zdeňka Smiřického z Dřevohostic, zažilo toto hudební dílo novodobou premiéru v plném nástrojovém obsazení podle rajhradského notového zápisu 25. prosince 2002 v chrámu svatého Michala v Olomouci, o tři dny později 28. prosince 2002 v Schreierových rodných Dřevohosticích v kostele sv. Havla (obojí provedení - Collegium vocale Olomouc, umělecká vedoucí a dirigent Růžena Saligerová).

Schreierova mše zazněla dokonce i za hranicemi. První zahraniční novodobou premiéru slyšeli posluchači 18. prosince 2004 v chrámu sv. Karla Boromejského ve Vídni (Smíšený pěvecký sbor Města Uničova a Komorní orchestr Základní umělecké školy Uničov, sbormistryně PhDr. Květoslava Folprechtová, dirigent František Mlynář). První provedení velkým profesionálním tělesem proběhlo v Domě umění ve Zlíně dne 21. prosince 2007 (Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Sbor Cantica laetitia, dirigent Jaroslav Kyzlink).

Od té doby zazněla Moravská mše vánoční už v mnoha chrámech po celé republice, nemálo i v okolí Schreierova rodiště, např. v Přerově a okolí. Tuto mši zpíval sbor Chorus Marianus pod vedením Jana Gottwalda kolem roku 2010 v Tršicích, Velkém Újezdě, Hněvotíně a Drahanovicích. Pod názvem Moravská mše vánoční zaznělo Schreierovo dílo v neděli 11. ledna 2015 na vánočním koncertu v chrámu Jména Panny Marie ve Křtinách. Účinkovali Virtuosi di Mikulov (sbormistr Martin Franze) a Komorní smíšený sbor Kantila Křtiny (sbormistr Lukáš Sotolář). Dirigoval Lukáš Sotolář.

Přesně po 10 letech od novodobé premiéry měla mše dne 25. prosince 2015 pražskou premiéru v Katedrále sv. Víta v Praze při slavnostní mši svaté, kterou sloužil Jeho Eminence Dominik, kardinál Duka (Pražský katedrální sbor a orchestr, dirigent MgA. Josef Kšica).

Na dobových hudebních nástrojích mši provedl umělecký soubor Musica figuralis zaměřující se na stylovou interpretaci hudby zejména druhé poloviny 18. století, vedený dirigentem, cembalistou a varhaníkem Markem Čermákem 10. ledna 2016 v poutním kostele Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou při koncertu „Vánoce v hudbě barokní Moravy aneb Kantorské skladby o Narození Páně“. Koncert zahájil úvodní řečí propagátor Schreierova díla Zdeněk Smiřický. Dílo bylo nadále prováděno sbory, při vánočním koncertu např. chrámovým sborem ve Šlapanicích 25. prosince 2017 v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

V Dřevohosticích byla Moravská mše vánoční „Missa pastoralis in C boemica“ i jeho „Pastorella in D“ v jedinečném provedení olomouckých chrámových pěveckých sborů (60 účinkujících) „Chorus Mauritiensis“ (sbormistr MgA. Tomáš Klásek) a „Conspirito“ (sbormistryně Veronika Pudlová) opětně zahrána 30. prosince 2017, tentokrát k 300letému výročí skladatelova narození. Sóla: soprán Marie Štěpánová, mezzosoprán Věra Veselá, tenor Josef Kocůrek, bas Vladimír Třebický, hrál komorní orchestr, dirigent MgA. Tomáš Klásek. V úvodu slavnostního koncertu přednesla vánočně laděné verše básníka Jana Skácela herečka paní Hana Maciuchová.

Dílo bylo prováděno i v menším obsazení, jako např. souborem Luhačovského zálesí Nigror Clarus a hosty 28. prosince 2019 o Sametovém vánočním koncertu v kostelech sv. Vavřince v Bojkovicích a ve Vizovicích, a 5. ledna 2020 v kostele Nejsvětější Trojice ve Všechovicích.

Pravděpodobně prvním autenticky liturgickým provedením po roce 1983 bylo kompletní provedení trojhlasé verze v tradiční (tridentské) katolické mši v kostele svatého Michaela archanděla a P. Marie Růžencové v Brně v neděli 12. ledna 2020 v podání Husovického okrašlovacího spolku pěveckého a Studentského orchestru Pištiband (při Uměleckém gymnáziu a Základní umělecké škole Pavla Křížkovského v Brně), jehož uměleckým vedoucím je Mojmír Poláček.

Národní divadlo Brno uvedlo Missu pastoralis in C boemica jako Moravskou mši vánoční společně s Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby během koncertů Půjdem spolu do Betléma s premiérou 13. prosince 2020 v Janáčkově divadle v Brně

Moravská mše v podání sboru a orchestru Janáčkovy opery Národního divadla v Brně 23. prosince 2020. Účinkovali: soprán: Andrea Široká, alt: Václava Krejčí Housková, tenor: Petr Levíček, bas: David Nykl, dirigent Marko Ivanovič, sbormistr: Klára Složilová Roztočilová. (snímky převzaty ze stránek Moravská orlice)

Části Moravské mše vánoční