Ceremoniální meč moravského zemského hejtmana Jana hraběte z Rottalu na zámku v Holešově
Hejtmanský meč Františka Karla hraběte Liebteinského z Kolowrat, který byl v roce 2009 znovuobjeven ve sbírkách Kolowratů v Rychnově nad Kněžnou, má staršího bratra. Dne 1. března 2018 byl na tiskové konferenci v Holešově veřejnosti představen historikem Karlem Bartoškem nález ceremoniálního meče pocházejícího z poloviny 17. století. Celkem jsou tedy známy takové meče dva. Oba dva exempláře prakticky nevyčíslitelné hodnoty jsou jakousi moravskou obdobou českých korunovačních klenotů.
Meč datovaný do roku 1650 patřil Janu hraběti z Rottalu a ve své době představoval symbol moci moravského zemského hejtmana, který byl zástupcem panovníka v Markrabství moravském.
Jan z Rottalu žil v 17. století, po řadu let zastával nejvyšší zemské úřady na Moravě. Za třicetileté války se stal významnou osobností habsburské monarchie. Byl povýšen na hraběte a pro svou rodinu získal na Moravě rozsáhlé majetky. Ve 40. letech 17. století potlačil valašské rebelie, kdy nechvalně proslul jako utiskovatel poddaných. Nejvyšším úředníkem Markrabství moravského byl v letech 1648–1655. Vlastnil napajedelské panství, získal i Kvasice a Tlumačov a v roce 1650 koupil od Lobkoviců panství Holešov a Bystřici pod Hostýnem a z Holešova učinil své sídlo.
Ceremoniální meč byl držen za přítomnosti hejtmana při slavnostních a obřadních příležitostech a také při zasedání zemského soudu.
Jedná se o originální unikátní skvostnou dobovou stříbrnickou raně barokní práci. Kování meče je s výjimkou ocelové čepele s rytou zlatou výzdobou vyrobeno ze stříbra. Pochva meče je dřevěná, potažená tmavě červenou sametovou textilií, na obou koncích je opatřena stříbrným kováním. Na něm je vyobrazen říšský dvojhlavý orel coby erb císaře Svaté říše římské, který jmenoval Jana z Rottalu moravským zemským hejtmanem, dále korunovaná šachovaná orlice coby symbol Moravy a heroldský kříž Rottalů. Na druhé straně kování je uvedena Rottalova titulatura, jeho panství a další úřední tituly. Jílec meče zdobí plasticky vyobrazené symboly hejtmanské moci, konkrétně spravedlnost jako symbol moci soudní a zbraně jako symbol moci vojenské. Čepel meče je vyrobena z oceli a je ozdobena zlatou rytou výzdobou.
Meč držela rodina Rottalů i po jejich vymření po meči a dědici rodu v ženské linii si jej velmi vážili. Byl uctíván do té míry, že nikdy nedošlo k jeho prodeji, ba ani k nabídce prodeje. Když byly v době napoleonských válek rekvírovány všechny stříbrné předměty, hrabata Erdödyové meč vykoupili jako jediný stříbrný klenot z konfiskace rakouským erárem. Ani když se později majitelé holešovského zámku dostávali do vážných finančních potíží a prodávali řadu hodnotných předmětů, že by mohl být meč mezi nimi, se nikdy neuvažovalo. Po znárodnění holešovského zámku povědomí o mimořádném významu meče zaniklo. Meč se od poloviny 20. století stal součástí sbírek muzea v Holešově a v jeho sbírkách se nachází dodnes. Byl vystaven jako řadový sbírkový předmět v muzejních expozicích na zámku a na takzvané staré radnici a po jejich skončení či zrušení a uložení meče v depozitáři, ovšem bez řádného označení, se na vzácný meč zapomnělo. Meč byl znovuobjeven až v roce 2017 na základě upozornění historika prof. PhDr. Mgr. Tomáše Knoze, Ph.D. z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, kdy jej v depozitáři vyhledal kurátor muzea Mgr. Ondřej Machálek a protože cenný předmět postrádal odborný popis, nechal jej fotograficky zdokumentovat a nechal pořídit expertízu u předních moravských znalců. Mgr. Anna Grossová z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Kroměříži, meč jednoznačně identifikovala jako autentický hejtmanský meč Jana hraběte z Rottalu. Její stanovisko potvrdili prof. PhDr. Mgr. Tomáš Knoz, PhD. z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Mgr. Dalibor Janiš, Ph.D. z Filozofické fakulty Ostravské univerzity.
Holešovsko, regionální měsíčník města Holešova, ročník 24, číslo 3, březen 2018, str. 5 - Unikátní nález ceremoniálního raně barokního meče Jana hraběte z Rottalu